Ilıca Suyu

         Dağ Ilıcası kaynağı; Gönen’ in 15 km güney batısında, Deliçal Dağının eteklerinde, Ekşidere Köyü’ nün güneyindedir. Yüzeye 43 derece sıcaklıkta ve doğal yollardan çıkmaktadır. Meteorolojik veriler Gönen ve çevresinin ortalama sıcaklığının 14-16 derece olduğunu göstermektedir. Jeologlar bu verilere dayanarak kaplıca suyunun 900-100 metre derinlikten geldiğini tahmin etmektedirler. İzmir Hıfzısıhha Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesinin yaptığı analizlerde insan sağlığına faydalı 23 kalem madensel mineral ihtiva ettiği tesbit edilmiştir.


Ilıca suyunun kas ve iskelet sisteminin:

– Ortopedik hastalıkların (kırık sonrası kireçlenmeler, eklem yapışıklıkları ve sertlikleri, ameliyat sonrası sekeller vb.)
– Nörolojik hastalıkların ( kas kasılmaları, yüz felci, her türlü sinir sıkışması, ilaç tedavisinden sonraki felçler vb)
– Romatizmal hastalıkların ( omurganın daralması kireçlenmesiyle ve şekil bozukluklarıyla seyreden hastalıklar, her türlü eklem ve yumuşak doku romatizmaları, siyatik, bel ve boyun fıtıkları, kronik bel ağrısı, genel vücut kireçlenmesi vb)

tedavi ve rehabilitasyonunda faydalı olduğu SAĞLIK BAKANLIĞI raporunda görülmektedir.

Ayrıca:

– İdrar yolları hastalıkları,
– Kadın hastalıkları,
– Kalp ve damar hastalıkları, damar sertliği

gibi hastalıkların tedavisinde faydalınabilineceği de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanlığınca belirlenmiştir.

Gençlik Suyu

       Ilıca Suyundan bağımsız çıkan Gençlik Suyu soğuk, hafif ekşi ve tatlı su olup, madensel bir kokuya sahiptir. Miktarı az fakat radyoaktivitesi yüksek bir sudur. Demiri eriten bu suda, silikat asit, karbonik asit, arsenik(insan sağlığına zararsız oranda),Klosulfate, klazik ve radyoaktif kimyasal bileşimler bulunmaktadır.
       Gençlik Suyunun böbrek taşı ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, mide bağırsak hastalıkları, hücre yenilenmesi, uzun süre çocuğu olmayanların çocuk sahibi olabilmelerinde etkili oldugu görülmüştür.

× Whatsapp İletişim