Ekşidere Dağ Ilıcası İşletmesi

         Dağ Ilıcası İşletmesi, Ekşidere Köyü Muhtarlığı önderliğinde 1930’lu yıllarda köy halkı tarafından suyun bulunduğu yerin imece yöntemiyle temizlenmesiyle ortaya çıkmıştır.
       En önemli özelliği, şifalı suyun yeryüzüne çıktığı haliyle hiç bir işleme tâbi tutulmadan korunmuş olması ve hizmete sunulmasıdır. Doğallığı benzerlerinden ayrılan en belirgin özelliğidir.. Kaynağın üzerine inşa edilmiş ve hijyen şartları sağlanmış havuzu ve doğal sıcaklığında( 43 derece )olan termal su yüzeye ulaştığı en saf haliyle sizlerin hizmetindedir.
       Tesisimiz ilk zamanlarda sadece yöre insanın faydalandığı bir işletme iken, Ekşidere Köyü ile arasındaki 3 km patika yolun daha sonraları genişletilerek araç trafiğine açılmasıyla çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçi sayısında büyük bir artış gözlenmiştir. Bu gelişme önce ulusal sonrasında da uluslar arası boyuta varmıştır. Bu gelişmelerin beraberinde işletme mentalitesi de oluşmaya başlamış 1967 yılında resmi olarak köy muhtarlığınca işletilmeye başlanmıştır.
       İlk olarak 1976 yılında Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsünce suyun kimyasal analizleri yapılmış, insan sağlığına faydalı 23 farklı madensel mineral içerdiği tespit edilmiştir. 2006 yılında İzmir hıfzıssıhha enstitüsü ve İstanbul teknik üniversitesince yapılan analiz sonuçları suyun kalitesinde ve kimyasal yapısında hiçbir değişimin olmadığını göstermiştir. 2020 yılında da bursa halk sağlığı laboratuvarında ve İstanbul atom enerjisi kurumun da bütün tahlilleri yaptırılmıştır. 1936 –1967 yılları arasında zaman içersinde inşa edilmiş briket barakalardan oluşan tesis, 2–3 yıllık dönemler halinde muhtarlıkça özel sektöre kiralanmıştır. Özel sektörün yeterli bakım onarım ve yatırımı yapmaması sebebiyle 1997 yılında tekrar muhtarlık tarafından işletmeye başlanmıştır. 2014 yılından itibaren Balıkesir büyükşehir olmasından dolayı ekşidere köyünden gönen belediyesine devredilmiştir.
       Şifalı Ilıca Suyunun kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavi ve rehabili- tasyonunda faydalı olduğu SAĞLIK BAKANLIĞI’nca onaylanmıştır. Günümüzde tesis 196 yatak kapasiteli konaklama imkânı, termal havuzu, Türk hamamı, gençlik çeşmesi, kafeteryası, restoranı, , marketi, çocuk parkı, doğa yürüyüş parkurları, organik meyve ve sebze pazarı gibi olanaklarının yanında avcılık ve atıcılık sporları yapılmasına uygun olan doğal yapısıyla, kaz dağlarının eteğindeki, yemyeşil ormanın içinde, benzersiz havası, bol oksijeni ile yılın 12 ayı kesintisiz olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir.
       Kısacası dağ ılıcası kartpostallara konu olacak güzellikteki doğal yapısı ve manevi iklimiyle ailece kalınabilecek ülkemizin cennet köşelerinden bir mekanda sizleri ağırlamaktan onur ve mutluluk duyacaktır.

Vizyonumuz, Misyonumuz

       Vizyonumuz, tatil denildiğinde akla gelebilecek her türlü hizmeti konuklarımıza sunarak vazgeçilmesi zor bir tesis olmaktır.
       Doğal yapımızdaki dokuyu zedelemeden konuklarımıza sunduğumuz hizmet çeşitlerini ve kalitesini arttırmak, tatil denildiğinde akla gelen her şeyin en iyisini sunmak.bu amaç uğruna tüm enerjimizi harcamak en önemli misyonumuzdur.

Değerlerimiz

1.) Sürekli ve kalıcı güven,
2.) Konukseverlik
3.) Samimiyet, güler yüzlülük ve şeffaflık,
4.) Değişime açık, yenilikçi ve öncü olmak

× Whatsapp İletişim